November 3rd General Election Endorsements

On Thursday, August 13th, the members of the Tennessee AFL-CIO Excutive Board and COPE Committee voted to endorse the following candidates ahead of the November 3rd General Election. Candidates whose names are in boldface are new additions to the list after the Primary Election. We believe that these candidates will best represent Tennessee's working families, both at the state Capitol in Nashville and in Washington. "

U.S. President: Joe Biden

U.S. Senate: Marquita Bradshaw

U.S. House of Representatives, District 2: Renee Hoyos 

U.S. House of Representatives, District 3: Meg Gorman

U.S. House of Representatives, District 4: Christopher Hale

U.S. House of Representatives, District 5: Jim Cooper

U.S. House of Representatives, District 6: Christopher Martin Finley

U.S. House of Representatives, District 7: Kiran Sreepada

U.S. House of Representatives, District 8: Erika Stotts Pearson

U.S. House of Representatives, District 9: Steve Cohen

State Senate, District 6: Jane George

State Senate, District 10: Glenn Scruggs 


State Senate, District 14: Chase Clemons

State Senate, District 16: Sheila Younglove

State Senate, District 22: Ronnie Glynn

State Senate, District 30: Sara Kyle

State Senate, District 32: Julie Byrd Ashworth

State House of Representatives, District 2: Arvil Love

State House of Representatives, District 8: Jay Clark

State House of Representatives, District 13: Gloria Johnson

State House of Representatives, District 14: Justin Davis

State House of Representatives, District 15: Sam McKenzie 

State House of Representatives, District 16: Elizabeth Rowland

State House of Representatives, District 18: Virginia Couch

State House of Representatives, District 20: Susan Sneed

State House of Representatives, District 26: Joan Farrell

State House of Representatives, District 28: Yusuf Hakeem

State House of Representatives, District 31: Dean Sparks

State House of Representatives, District 34: Mary R. Vaughn

State House of Representatives, District 37: Mariah Phillips

State House of Representatives, District 38: Carol Abney

State House of Representatives, District 41: John Mark Windle

State House of Representatives, District 48: Matt Ferry

State House of Representatives, District 49: Brandon Thomas

State House of Representatives, District 50: Bo Mitchell

State House of Representatives, District 51: Bill Beck

State House of Representatives, District 52: Mike Stewart

State House of Representatives, District 53: Jason Powell

State House of Representatives, District 54: Vincent Dixie

State House of Representatives, District 55: John Ray Clemmons

State House of Representatives, District 56: Bob Freeman

State House of Representatives, District 58: Harold Love

State House of Representatives, District 59: Jason Potts

State House of Representatives, District 60: Darren Jernigan

State House of Representatives, District 63: Elizabeth Madeira

State House of Representatives, District 64: James Campbell 

State House of Representatives, District 65: Jennifer Foley

State House of Representatives, District 67: Jason Hodges

State House of Representatives, District 78: Holly Spann

State House of Representatives, District 80: Johnny Shaw

State House of Representatives, District 82: Andrea Bond Johnson

State House of Representatives, District 83: Jerri Green

State House of Representatives, District 84: Joe Towns

State House of Representatives, District 85: Jesse Chism

State House of Representatives, District 86: Barbara Cooper

State House of Representatives, District 87: Karen Camper

State House of Representatives, District 88: Larry Miller

State House of Representatives, District 90: Torrey Harris

State House of Representatives, District 91: London Lamar

State House of Representatives, District 93: G.A. Hardaway

State House of Representatives, District 96: Dwayne Thompson

State House of Representatives, District 97: Gabby Salinas 

State House of Representatives, District 98: Antonio Parkinson